Články - 10th Open Iaido Tai Kai Budapešt

Späť na články                         < Predchádzajúci článok Nasledujúci článok >

Galéria k článku

10th Open Iaido Tai Kai - Budapešť
Už desiaty krát sa Iaidoka z rôznych krajín vydali na cestu do Budapešte. Seminár, Tai Kai a skúšky po tretí Dan vrátane boli predsa lákadlom už mnoho rokov a napomohli vzniku tohto tradičného podujatia.

Inak tomu nebolo ani u nás a tak sa tento rok 4 členovia Shin Junsui Do vytvorili výpravu. Predpokladaný odchod z Košíc sme mali o 15:30 a tak sme o 16:30 úspešne naložili všetku batožinu do auta a vyrazili. :) Plní očakávania sme dorazili k bytu, kde nám po nasledujúce tri noci poskytol ubytovanie Gergó, za čo sme nesmierne vďační. Milým prekvapením bola aj vlastnoručne uvarená večera. Po krátkom posedení nás premohla únava a postupne sme sa pobrali spať. Nafukovacia dvoj posteľ bola pohodlným lôžkom, aspoň zatiaľ.

Vedenia semináru sa ako po uplynulé roky ujali skvelí učitelia, ktorí neváhali podniknúť dlhú cestu a napomôcť nášmu ďalšiemu rozvoju. Victor Cook sensei (7. Dan Iaido Kyoshi), Patrik Demuynck sensei (7. Dan Iaido Renshi) a Hunor Mihalik sensei (7. Dan Iaido Renshi) sa po celé tri dni trvania podujatia neúnavne venovali každému jednému účastníkovi.

Piatok - časť podujatia, keď vedúci učitelia vysvetlili nanovo všetkých dvanásť Sei Tei Iai kata a tak upriamili pozornosť všetkých na najdôležitejšie body, ktoré budú sledované rozhodcami v rámci súťaže a skúšobnými komisármi v deň skúšok. Tvrdý tréning ktorý trval až do 18tej hodiny bol vyčerpávajúci a zároveň podivuhodným spôsobom veľmi uspokojujúci, vedeli sme že vynaložené úsilie prinesie svoje ovocie.
Celé doobedie sme cvičili rozdelení na dve skupiny, Mudan - Shodan a druhú skupinu tvorili iaidoka od Nidanu vyššie. Skupinu skúsenejších iaidoka viedol doobeda Patrik sensei, ktorého cieľom bolo ako sa zdalo vyžmýkať z nás všetko čo sa len dalo. Suwariwaza kata stále dookola, znova a znova až do bodu keď sme už nevládali ani vstávať zo zeme a začať ďalšiu formu. Konečne obed, ufff ešte len polovica dňa. Poobede sa vedúci učitelia vymenili a na tachiwaza časť nás viedol Cook sensei. Intenzívne cvičenie a maximálne individuálny prístup nás motivoval pokračovať stále ďalej aj napriek únave. Neverili sme, pochybovali a napriek tomu sme to opäť dokázali, vydržali sme cely deň cvičiť a až 18 hodina bola naším spasením, aj keď pôvodný plánovaný koniec cvičenia mal byt o 16:00.
Vrátili sme sa do mačkanistanu a po rade spŕch sme sa vybrali nanovo objavovať Budapešť. Ďaleko sme nedošli na po "zdravej" večeri sme pokračovali v Stifflerovom bare pri džbánoch Long Island Ice Tea. Noc respektíve ráno sme zakončili krátkou prechádzku k brehu Dunaja, pohľadom na osvietený parlament a konečne okolo 02:30 sme zapadli do postelí.

Sobota - rozdelená na dva základné celky, keď doobedie bolo venované zaškoľovaniu skúsených aj nových rozhodcov a poobedie už plne venované súťaži. Iaidoka tento krát len z 3 krajín súťažili v 3 základných individuálnych kategóriách: Mudan, Shodan-Nidan a Sandan-Yondan. Vysoká úroveň, odhodlanie a nasadenie všetkých súťažiacich vytvárali skvelú súťažnú atmosféru a v rámci merania síl priniesli nejeden zaujímavý zápas.
Mačkanistan a mravenčia farma v ktorej sme sa po krátkom spánku prebudili nám vyčarovali úsmev na tvárach. Ten trval pomerne krátko, len do zistenia že kocúry považovali nafukovaciu posteľ za súčasť bytu a preto ju začali značkovať bez ohľadu na to že na nej spíme.
Hantei, Sho Bu Ari, Hajime, Gogi. Vždy dookola znejúce slová, iaidoka striedajúci sa na Shiiaijo v zdanlivo nekonečnom defilé, áno presne takto prebiehal tréning rozhodcov, ktorí sa pripravovali na miestami neľahkú úlohu. Na prvý pohľad jednoduchý úkon dvihnutia bielej alebo červenej vlajky totiž so sebou nesie zodpovednosť a veľké úsilie rozhodnúť správne. Zvlášť ťažké boli rozhodnutia pri veľmi vyrovnaných súperoch.
Poobede sme začali. Prvé zápasy boli v kategórii Sandan-Yondan aby následne pre nižšie stupne mohli títo iaidoka nastúpiť ako Shinpani - rozhodcovia. Hneď otvárací zápas bol medzi neskorším víťazom Gergó Vass a mnou :) no výsledok bol opäť nelichotivý a napriek môjmu najväčšiemu úsiliu som prehral 0:3. Zo skupiny som sa dostal nakoniec z druhého miesta a úspešne som pokračoval ďalej až do semifinále a tam som aj skončil, rovnako dobre sa darilo aj Olimu ktorý vo svojej kategórii a neľahkých zápasoch taktiež došiel až po semifinále. Janka a Katka obe v rovnakej kategórii bojovali zo všetkých síl a ich úsilie a samozrejme tvrdá príprava priniesli ovocie.
Večerná sayonara párty bola pekným záverom za náročným dňom.

Nedeľa - záver súťaže vo forme tímovej časti, keď si sily zmeralo dokopy 9 tímov. Keďže súťažila aj väčšina Yondanov a Sandanov ktorí inak pôsobili ako rozhodcovia v individuálnej súťaži rozhodovanie museli zvládnuť vyššie postavení iaidoka. Klobúk dole pred ich výkonom, keďže rozhodovanie takého množstva zápasov je extréme únavné. Poobedie sa nieslo už v inom duchu, nervozita jemne rástla, posledné prípravy na skúšky vrcholili.
Keďže sme pricestovali štyria, mali sme o jedného človeka viac. Háber sensei potreboval jeden mudan tak sme sa rozhodli pomôcť a „zapožičali“ našu Janku. Do tímovky sme teda šli v zložení a poradí Katka, Oli a ja, toto sme si tento rok zachovali vo všetkých zápasoch a opäť sa nám podarilo dostať až do finále. Tomuto úsiliu nedokázali zabrániť ani silné tímy z iných dojo, dokonca ani tím ktorý jemne porušoval pravidlá súťaže, lebo v ňom nebol žiaden Mudan, ale Shodan, Shodan a Sandan. Zdolali sme aj ich a vo finále nás čakal tím Shinbukan T-Rex, ktorému sme podľahli tesne 1:2.

Určite sa všetci pýtate aké teda boli výsledky. V prvom rade chcem pogratulovať Kataríne Hajducsekovej k úspešným skúškam na Ikkyu a Oliverovi Lengyelovi k úspešným skúškam na Sandan. Obaja presvedčivo zvládli svoje skúšky.

Výsledky súťaže:
Mudan:
Katarína Hajducseková - 1. miesto
Jana Kalinová - Fighting spirit

Shodan-Nidan:
Oliver Lengyel - 3. miesto

Sandan-Yondan:
Róbert Kulcsár - 3. miesto

Tímová súťaž:
Shin Junsui Do (Katarína Hajducseková, Oliver Lengyel, Róbert Kulcsár) - 2. miesto

S pozdravom

Róbert Kulcsár

Kontakt