Články - 9th Open Iaido Tai Kai Budapešt

Späť na články                         < Predchádzajúci článok Nasledujúci článok >

Galéria k článku

9th Open Iaido Tai Kai Budapešt
Rok uplynul ako voda. Znova nastal čas na skvelý seminár u našich južných susedov. Seminár sa uskutočnil v meste, ktoré je známe prezývkou „kultúrne centrum krajiny“. V Budapešti, tak ako po minulé roky sa uskutočnil 3 dňový seminár pod vedením Victor Cook Sensei (Iaido 7. Dan kyoshi ), Patrick Demuynck Sensei (Iaido 7. Dan renshi ) a Mihalik Hunor Sensei (Iaido 7. Dan renshi ). Stretlo sa tu veľa národností: Maďari, Slováci, Česi, Chorváti aj Íri.

Ako každý jeden seminár sme sa nevedeli dočkať na zvítanie sa s priateľmi. Hneď pri vstupe do telocvične sme videli známe tváre, ktoré sme nevideli týždne, mesiace, roky. Každá jedná tvár, každý jeden človek na tomto seminári len dotváral príjemnú atmosféru a prebúdzal každého k cvičeniu. Prvý deň tohto predĺženého víkendu sme strávili v telocvični, precvičovaním všetkých 12 Sei Tei Iai kata. Ako tradične sme boli rozdelení do skupín podľa stupňov. Mudan, Shodan a Nidan si vzali na starosť Patrick Demuynck Sensei a Gábor Habermajer Sensei (Iaido 5. Dan). Sandan a vyššie si vzali Victor Cook Sensei a Mihalik Hunor Sensei. Rozcvičovalo sa ťažko, vysvetľovalo sa veľa a dopodrobna, cvičilo sa intenzívne a tvrdo. No o tom sú tieto semináre. Naučiť sa nové veci, získať mnoho nových skúseností, potrebných k napredovaniu na tejto ceste.

Po prvom dni sa celá naša klubová výprava tešila na byt, že si trošku oddýchneme, zrelaxujeme. No zrazu všetkých napadla rovnaká myšlienka: „Vonku je pekne, čo keby sme sa ešte prešli a preskúmali zákutia mesta Budapešť?“. Po 2 hodinovej prechádzke po jednom z centier Budapešte sme skončili na večeri, no kde inde než v KFC.

Druhý deň semináru sa niesol v duchu Individual Tai Kai. Po úvodných vysvetľovaniach organizátorov, ako to bude prebiehať sa celá súťaž jednotlivcov mohla začať. Začínalo sa kategóriou Sandan-Yondan, v ktorej malo aj naše Dojo zastúpenie – Robbie, ktorému sa podarilo postúpiť zo skupiny. Avšak konkurencia v tejto kategórii bola veľmi veľká a Robbie sa ďalej nedostal a podľahol s výsledkom 1:2 Gergely Vassovi, ktorý nakoniec vyhral celú suťaž. Bolo vidno, že sa každý snaží cvičiť na 100%. Každý zo seba vydal maximum a to je hlavné.

Po tejto kategórii nasledovala prestávka na obed. Po nej sa pokračovalo v súťaži jednotlivcov. Pokračovalo sa kategóriou Mudan, v ktorej naše Dojo malo taktiež zastúpenie – Miči, ktorému sa podarilo postúpiť nie len zo skupiny, ale dostal sa až do samotného finále kde už na svojho skúsenejšieho súpera nestačil a tak obsadil pekné druhé miesto.

Nakoniec nasledovala kategória Shodan-Nidan, kde malo naše Dojo zastúpenie – Oli, ktorému sa podarilo postúpiť zo skupiny. Hneď potom natrafil na Eriku Kulcsárovú a podľahol jej v tesnom a veľmi vyrovnanom zápase 1:2, týmto Oli dokonale skopíroval Robbieho a podľahol neskoršiemu víťazovi danej kategórie.

Veľkým spestrením dňa bola sayonara party, ktorá bola v novootvorenej reštaurácii, kde sa podávala paradoxne v centre Budapešte česká kuchyňa.

Na tretí a zároveň aj posledný deň semináru bola naplánovaná doobeda Team Tai Kai a poobede skúšky. Ako každý rok tak aj tento rok bolo pravidlo, že každý tím musí mať niekoho so stupňom Mudan, aby mohol tento tím nastúpiť. V tímovej súťaži malo naše Dojo zastúpenie – Miči, Oli, Robbie. Konkurencia bola naozaj veľká a podarilo sa nám postúpiť nie len zo skupiny, ale prejsť cez semifinále až do samotného finále, kde sme nastúpili proti Maďarskému tímu, žiaľ po úspešnom vzájomnom zápase v skupine proti tomuto tímu sme na nich vo finálovom zápase nestačili. Avšak vydali sme zo seba to najlepšie, čo sme v tej danej chvíli mohli predviesť, a to je hlavné, to je to, čo sa najviac cení.

Celkovo naša krajina dopadla na tomto seminári veľmi úspešne :

Mudan kategória:
Michal Kónya (Shin Junsui Do) 2. Miesto

Shodan-Nidan kategória:
Erika Kulcsárová (Hikari Dojo) 1. Miesto
Marcel Pinter (Meiyo Dojo) 2. Miesto
Rastislav Turic (Meiyo Dojo) 3. Miesto
Oliver Lengyel (Shin Junsui Do) Fighting Spirit

Sandan-Yondan kategória:
Marián Bartko (Hikari Dojo) 3. Miesto
Adriana Nagyova (Hikari Dojo) Fighting Spirit

Tímová kategória:
Shin Junsui Do (Michal Kónya, Oliver Lengyel, Róbert Kulcsár) 2. Miesto
Yoarashi (Virag Gyurcsok, Adriana Nagyová, Marián Bartko) 3. Miesto

Všetkým úspešným gratulujeme

S pozdravom

Oliver Lengyel

Kontakt