Články - Koryu 2015

Späť na články                         < Predchádzajúci článok Nasledujúci článok >

Galéria k článku

Koryu seminár 2015

Tašky pripravené, kimono vypraté a pekne poskladané, meč zbalený, nálada pomaly stúpa. To všetko je kvôli udalosti, ktorá onedlho vypukne. Nastáva druhý novembrový víkend a ako to už je 8 rokov zvykom, počas tohto víkendu sa uskutočňuje tradičný Koryu seminár, pod vedením Victor Cook senseia.

Ľudia, známi, priatelia zo všetkých kútov štyroch krajín (Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska) prišli, aby sa po pár týždňoch, mesiacoch, možno rokoch opäť stretli, porozprávali sa, pospomínali na staré časy no hlavne, všetci , približne 40 účastníci tohto seminára sem prišli, aby si poriadne zacvičili koryu štýlu Muso Shinden Ryu. Cvičilo sa celý víkend. V sobotu od 10:00-16:00 a v nedeľu od 9:00-15:00. Sensei preložil začiatok nedeľného cvičenia o hodinu skôr, pretože každého čakala dlhá cesta domov. Sobota ráno, sme hore od 7:15, aby sme pripravili skvelé raňajky pre nás a pre našich priateľov z Maďarska. Po spoločných raňajkách plných zívania, smiechu a plných žalúdkov sme sa vybrali na úvodnú časť semináru. V tento prvý deň sme cvičili Okuden tachi-waza. Je to posledná z troch častí koryu tohto štýlu. Sensei detailne a dopodrobna vysvetľoval scenár a chyby, ktoré sa najčastejšie robia v týchto katách. Cvičenie bolo naozaj ťažké, museli sme dávať veľký pozor, pretože nie každý vedel kata z tohto štýlu a taktiež nás bolo veľa a telocvičňa nebola najväčšia. Našťastie sa nikomu nič vážne nestalo. Síce sme nestihli prejsť všetky kata tejto série hneď v prvý deň, ale to vôbec nevadilo, pretože sme mali k dispozícii ďalší deň tvrdého cvičenia.

Keďže sa seminár uskutočňoval v Turčianskych Tepliciach, čo je mesto známe svojimi kúpeľmi, tak by bol hriech ich nenavštíviť. Poviem vám, stálo to za to. Tak dobre sme si oddýchli v teplej, relaxačnej vode, tak dobre sme sa, poniektorí dobrovoľne, iný z donútenia vybláznili na toboganoch a tak dobre sme si trošku zaplávali aj pod čírim nebom ako nikdy. No, bol to dobrý nápad ísť sem. Po spoločne strávenom pobyte v tomto zariadení, sme sa s našimi priateľmi z Maďarska presunuli na večeru a potom na izbu s číslom 1, kde sme si všetci 7dmi sadli do obývačky a rozprávali sme sa o rôznych témach. Robbie mal čo robiť, aby každú jednu vetu preložil z maďarčiny do slovenčiny a naopak, no zvládol to výborne, ako vždy. Hodiny odbili polnoc a všetci sa postupne vyberali do svojich izieb. Nedeľa ráno, nikomu sa nechcelo vstávať. So zalepenými očami sme znova spravili raňajky a išli sme sa znova spoločne naraňajkovať. Doobedňajšie cvičenie semináru sme dokončovali zostávajúce kata rady Okuden, ktoré nám ostali z predchádzajúceho dňa. Počas prestávky na obed sme tipovali, čo vlastne budeme robiť poobede. Každý tipoval niečo iné. Sensei nás ale prekvapil. Pre tých, ktorí necvičili, alebo si ešte neboli istý s technikami rady Shoden, bola vytvorená skupina, pod vedením Gábora Habermajer senseia a jeho prekladateľa a asistenta Róberta Kulcsára, v ktorej sme si detailne prešli polovicu Shodenu. Victor Cook sensei si zobral na starosť zvyšok cvičencov, ktorí cvičili Okuden suwari-waza. Pri kate s názvom Ryuto sme sa zastavili a cvičili sme ju najdlhšie zo všetkých kát, pretože je veľmi náročná na prevedenie a stále sme tam robili veľa chýb. Sensei ma dokonca raz vyľakal, keď na mňa „zaútočil“ bokenom. V tej rýchlosti som nevedel, čo mám robiť a tak som si to musel znova zopakovať. Pri poslednej kate Junto, ktorá bola aj posledná, ktorú sme cvičili na tomto seminári nám sensei rozprával naozaj veľa, veľmi dopodrobna a veľmi zaujímavo. Doteraz, som túto kata až tak nevnímal, ako som ju začal vnímať po tomto rozprávaní. Bolo to naozaj poučné rozprávanie o pôvode a histórii tejto kata. Na konci semináru sme si spravili spoločnú fotku a pomaly, ale isto sme sa rozlúčili so starými známymi a pomaly sme vyrážali na cestu domov. S obrovskými zážitkami, smiešnymi príhodami a bohatými poznatkami odchádzame z tohto vydareného semináru. Verte alebo nie, ale už sa nemôžem dočkať na tento seminár, ktorý bude určite aj budúci rok.

S pozdravom
Oli

Kontakt