Články - 10. Iaido a Jodo Summer camp Gelnica 2019

Späť na články                         < Predchádzajúci článok Nasledujúci článok >

Galéria k článku

8-10.11 Koryu seminár – Turčianske Teplice
Prvý víkend po dušičkách sa niesol v znamení Koryu seminára v Turčianskych Tepliciach, pod vedením Victor Cook senseia (7. dan kyoshi) a Tony Devine senseia (6. dan). Na túto výpravu sme sa tento rok kvôli rôznym príčinám, mohli zúčastniť len dvaja od nás z dojo.

Ako tradične po niekoľké roky, aj tento rok sme bývali v kúzelnej Blatnici a jej domčeku, ktorý nám prirástol k srdcu. Modrý dvojdomček, za ktorým tiekol Gaderský potok, bol ako z rozprávky. Pri príchode a preberaní kľúčov nám deň zlepšila aj vždy usmievajúca sa správkyňa. Vyložili sme tašky a pripravovali sme sa variť večeru. Tentokrát hlavný šéfkuchár pripravil menu v zložení tekvicová polievka, pečená kačka s červenou kapustou a domácimi knedlíkmi, brownies a bábovka. Jedla bolo tak, ako každý rok, požehnane. Zvyčajný rituál po uvarení večere bol hodinový šlofík pred večerným tréningom Tachi Uchi no Kurai, ktorého sa ako zvyčajne mohli zúčastniť 3. dany a vyššie. Tento prvý piatkový, trochu uzavretý tréning je stále niečim kúzelný, a to do veľkej miery tým, že sa hneď všetci známy stretneme a spoločne sa učíme nové techniky. Tentokrát sme si prechádzali Zetsu Myoken a Shin Myoken. Ani sme sa nenazdali a 2 hodiny boli fuč. S pozitívnym a vždy usmievavým prístupom Cook senseia a Tony Devine senseia sme odchádzali späť na domček, tentokrát v tesnom záväse s výpravou z Maďarska. 6 hladných krkov si hneď sadlo k stolu, aby sme sa spoločne navečerali, komunikovali medzi sebou. Pomaly odpadávali jednotlivý členovia, až poslední a najvytrvalejśí od stola odišli Robbie, Háber sensei a Nemo o 1:30 ráno. Vtedy som sa pretáčal už na druhý bok.

Nový deň, chladný a trochu upršaný. Nechcelo sa nám odísť z teplého domova domčeka. Šéfkuchár Robbie pripravil raňajky (párky), spoločne sme sa naraňajkovali a utekali do dojo. Sobotný program sa niesol s mottom – základy. Sensei kladol dôraz na základy, základné techniky a aj preto sme prvý deň cvičili shoden. U prevažnej väčšiny sa táto koryu rada hodí, keďže sa koryu už zvykne požadovať od skúšok na 2. dan. Na konci dňa sme prešli celý shoden, s výnimkou Junto a Batto. Pomaly ale isto sme odkrývali k autu a utekali na domček, kde sme sa v rýchlosti osprchovali a išli na večeru. Časovo to bolo celkom náročné, keďže o 19:00 sme už museli byť u senseia na sayonara party kvôli oslave 40. výročia Shinbukanu v Európe. Sensei dostal tortu v tvare číslice 40, ktorá bola absolútne diabetická a tiež vzpomienkovú knihu, ktorá v sebe zahŕňa fotografie so senseiovej budo histórie. Sensei hovoril skoro ku každej fotke nejakú historku, alebo poukázal na to, kto každý je na tej danej fotke. Bolo to veľmi zaujímavé počúvať a zisťovať niečo viac o tomto pozoruhodnom človeku. Následne sa atmosféra uvolnila, bežala debata za debatou medzi všetkými zúčastnenými iaidoka.

Ďalší deň sa niesol v duchu Okuden Tachiwaza kát. Sensei chcel, aby si oddýchli naše kolená a preto prvú polku nedelnej seminárovej časti sme sa venovali práve týmto kata. Sensei kladol dôraz na uvedomovanie si každej techniky, prečo robíme to, čo robíme. Nech to nie je len mávanie mečom, ale nech každý pohyb má zmysel. Druhá časť nedeľného semináru sa niesla v podobe Free Practice. Mohli sme si cvićiť, čo sme chceli. 3. dany a vyššie hneď zmenili iaita za bokeny a snažili sa prechádzať Tachi Uchi no Kurai a rozpamätávať sa na jednotlivé tehcniky a katy. Ani sme sa nenazdali a už sme sa lúčili so senseiom, s našimi priateľmi z Maďarska, Česka a Slovenska. Bol koniec seminára. Tento víkend znova tak, ako každý jeden víkendový seminár zbehol veľmi rýchlo. S plno spomienkami, historkami a myšlienok sme poupratovali domček, sadli do auta a išli smerom späť domov, do Košíc. Cestou sme mali zvyčajné dve prestávky: salaš Krajinka a pumpa Hybe. Keďže seminár takéhoto typu je v okolí len jeden, a to tento, je dobré podporovať a chodiť aj na tento druh eventu, predsa len sa posúvame každým sekom, každým tréningom, každým seminárom a získanie nových informácií a vedomostí je kľúčom k ďalšiemu rozvoju jak v osobnom, tak v budo svete.

S pozdravom
Oli

Kontakt