Články - 5. Tomodachi no Iaido Keiko

Späť na články                         < Predchádzajúci článok Nasledujúci článok >

Galéria k článku

5. Tomodachi no Iaido Keiko - Košice, Slovensko
Ako sa vraví dobré veci treba opakovať. Aj preto sa už po piaty krát v Košiciach uskutočnil seminár s medzinárodnou účasťou pod vedením Gábor Hábermajer senseia (5. Dan Iaido, 5. Dan Jodo, 4. Dan Kendo). Tak ako počas predošlých rokov sa semináru zúčastnili iaidoka z rôznych Dojo v duchu priateľstva a spolupráce.

Sensei mal ako obvykle pripravený neobvyklý program. Sobota preto začala zahĺbením sa do Japonskej etikety a samotnej podstaty Dojo. Aj pre skusených iaidoka toto bolo veľkým prínosom pre pochopenie súvislostí a niektorých prvkov cvičenia ktorým sa zvyčajne nevenuje dostatok pozornosti. Nasledovalo cvičenie Sei Tei Iai kata a párové cvičenia s bokuto. Deň sa uzavrel enbu všetkých účastníkov keiko a utužovanie vzťahov pokračovalo na sayonara party.

Nedeľa bola vydareným pokračovaním predchádzajúceho dňa, kde bolo okamžite vidieť prínos prvého dňa a výrazne zmeny v prístupe jednotlivých účastníkov. Nasledovala analýza a diskusia o Japonskom meči, jeho podstate a použití a o vzťahu iaidoka - meč. Druhý deň semináru bol venovaný vo veľkej miere precvičovaniu Koryu kata Muso Shinden Ryu. Precvičovanie v pároch s bokuto malo ešte viac napomôcť pochopeniu kata a vniesť do neskoršieho samostatného cvičenia reálnosť a praktickosť. Vyčerpávajúce dva dni zanechali vo všetkých iaidoka kopec zážitkov, poznatkov a verím že radosti so spoločného cvičenia. Vyvrcholením bolo Koryu enbu Hábermajer senseia s úžasným prevedením kata so všetkých rád Muso Shinden Ryu.
Tešíme sa o rok na šiesty ročník.

S pozdravom

Róbert Kulcsár

Kontakt