Články - Turčianske Teplice 2019

Späť na články                         < Predchádzajúci článok Nasledujúci článok >

Galéria k článku

Turčianske Teplice 2019
Opäť po roku prichádza deň tradičného, slovenského seminára, pod vedením Victor Cook sensei (7. dan iaido, kyoshi), v nezabudnuteľných Turčianskych Tepliciach.

Z Košíc sme vyrazili v plnej zostave – Robbie, Gabi, Katka, Barbie a ja. Všetci sme boli plní očakávaní, radosti, ale aj nervov a stresu. Traja z našich členov totižto mali skúšky práve počas tohto seminára. Museli predviesť to najlepšie z ich cvičenia, na čom pracovali dlhé týždne, mesiace, poniektorí aj roky.

Ako každý seminár v Turčianskych Tepliciach, tak aj na tomto seminári sme bývali v Blatnici. Poniektorí sa tam už cítime ako doma. Ani sme sa veľmi nemuseli rozprávať, kto kde bude spať, všetci sme vedeli, ktorá je koho izba. Nestihli sme sa ešte ani vybaliť a už sme si museli začať variť večeru, aby sme všetko stihli. Menu tohto dňa bola cesnačka s krutónkami a syrom a grilovaná zelenina s karí kuracím mäsom. Po dovarení sme sa ja a Robbie prezliekli a utekali sme na piatkový večerný tréning, ktorý je určený len pre vyššie technické stupne. Pri návrate späť na domček nás čakal zaujímavý pohľad. Dievčatá pri telke so zvesenými hlavami, v stave hlbokého spánku a Gabi tiež so skleslou hlavou, ale tento raz nad materiálmi z francúzštiny. Chytro sme zohriali večeru a niektorí hokejový nadšenci (tým myslím seba) utekali k telke, kde už bežal zápas medzi USA a Slovenskom. Katka priniesla aj zaujímavé kartové hry, ktoré sme hrali počas celého večera. Čerešničkou na konci tohto večera bola hra Šarády, respektíve sme vymýšľali rôzne veci, zväčša postavy, ktoré daný jedinec musel uhádnuť.

Nasledujúci deň sa niesol v duchu ťažkého ranného vstávania. Narýchlo sme sa naraňajkovali, umyli a utekali na seminár. Stretli sme sa s mnohými známymi tvárami z Bratislavy, Turčianskych Teplíc, Česka, Poľska a Maďarska. Počas tohto seminára sme sa dozvedeli viaceré novinky, ktoré musíme implementovať do cvičenia. Boli sme rozdelený do troch skupín – mudan a shodan, pod vedením Michal Kolísek sensei, nidan a sandan pod vedením Pavel Bavlín sensei, yondan a vyššie pod vedením Victor Cook sensei. Doobeda sme prešli prvých 5 kata. Na obed sa k nám pridali aj naši priatelia z Maďarska, ktorí z pracovných povinností, mohli prísť až na sobotňajší poobedný tréning. Poobede sme prešli zvyšné kata až po 11. Cook sensei na nás videl, že sme zničení a preto sa rozhodol nechať si zvyšnú kata číslo 12 na ďalší deň, čo väčšina z nás bola veľmi rada. Nasledovala rýchla sprcha na domčeku a večera v starej známej kolibe Zuzanka, kde sme si dali tradičné slovenské jedlo. Po krátkej zdravotnej prechádzke sme zavítali do kaštieľu Gader, kde sa každoročne odohráva „sayonara party“ s priateľmi z okolitých krajín a samozrejme Cook senseiom.

Nedeľa, deň skúšok. Nervózne vstávanie a chladné počasie k nervozite veľmi nepomohlo. Po raňajkách opäť smer dojo. Katka, Barbie a Gabi sa išli hneď z rána rozhýbať a precvičiť svoje kata, ktoré chceli predviesť na skúškach. Po príchode Cook senseia sme sa rozdelili na 2 skupiny – skúškujúci a neskúškujúci. Skúškujúci cvičili zostavu svojich kata, ktoré mali predviesť na skúškach aj s Reiho. Neskúškujúci sa rozdelili na dve skupiny, ktoré cvičili oproti sebe. Taktiež štýlom skúšok, čo znamená plná pozornosť a zanshin ako na skúškach. Musíme zo seba dostať všetko. Práve ten „súper“ oproti pomáhal k väčšej pozornosti a k predvedeniu toho najlepšieho z nás. Ku koncu doobedňajšej časti prebehlo embu podľa stupňov. Mudan, shodan a nidan spolu, sandan samostatne a yonda a vyššie spolu. Bol na nás vyvinutý veľký tlak a chceli sme pred všetkými predviesť to najlepšie iaido, aké len vieme. Možno aj preto sa stal úraz u jedného iaidoka, ktorý sa sám zranil s ostrým mečom. Prajeme mu skoré uzdravenie a dúfame, že sa spolu uvidíme čo možno najskôr.

Po tejto nečakanej prestávke plnej ošetrovania nasledovali skúšky. S radosťou Vám chceme povedať, že všetci skúškujúci z nášho dojo spravili svoj dôležitý krok:

Gabi - Nikkyu na Open skúškach

Barbir - Ikkyu

Katka - Shodan

Aj týmto spôsobom im chceme pogratulovať a popriať veľa šťastia a úspechov na celoživotnej ceste budo.

Po skúškach sme sa vybrali do domčeka, ktorý sme potrebovali upratať, odovzdať kľúče a vyraziť na cestu späť do Košíc. Cesta sa niesla dlhými rozhovormi ohľadne celého víkendu, čo sa stalo, aké máme zážitky a aké ponaučenie si musíme vziať. Tradičná zástavka – Krajinka, salaš pri Ružomberku, kde sme si dali tradičnú večeru. Čím sme boli bližšie domovu, tým viac som myslel na to, že sa znova približujem k realite, od ktorej som bol aspoň na tri dni vzdialený. Tešíme sa na ďalšie semináre tohto charakteru a na ďalšie zaujímavé stretnutia, zážitky, nové vedomostí a priateľstvá, ktoré tento svet dokáže poskytnúť.

S pozdravom

Oli

Kontakt